A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Шубківський ліцей Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області

Історія ліцею

Історія закладу

Період Російської імперії (1796-1920 роки)

     Село Шубків в 1870 р. перейшло у володіння російської поміщиці, вдови Євгенії Сергіївни Шеншиної,  із роду Арсеньєвих.  Першим її бажанням було прийти на допомогу шубківським селянам. Вона почала клопотати про відкриття народного училища. І воно виникло дуже швидко: в 1871 р. Шеншина забезпечила училище необхідним приладдям і книгами. Вона постійно відвідувала класи. Збирала якнайбільше селянських хлопчиків і дівчаток і сама викладала початки освіти,  старалася призначити хорошого вчителя для навчання дітей. Ним став студент Волинської духовної семінарії Стахій Цибановський.

    Крім місцевих дітей, як православних так і католиків, в це училище приймались діти чехів, які проживали у сусідньому містечку Гориньград. Один випускник з училища, сам з чехів, був направлений в Коростинянську учительську семінарію. Сам став вчителем.

    Учні вивчали релігію і хоровий спів. Був гарний хор. Більшість випускників продовжували співати у церковному хорі. Шеншиній сподобалось місце розташування самого села, селяни своєю ніжністю і добротою, але вона мала не дуже добре здоров’я.  Після її смерті , в лютому 1873 р.,  в Шубків приїхав її брат Дмитро Сергійович Арсеньєв, який  продовжував справу сестри до 1900 року.

В 1900 році в училище прибув вчитель-чех Франс Гайда і став його директором.

Вчилися при гасових лампах.

Народне училище діяло до 1915 року, саме в цей час село перебуває в прифронтовій зоні.

%d0%b5%d0%bc%d0%b1%d0%bb%d0%b5%d0%bc%d0%b01

Емблема народного училища

Період 2-ї Речі Посполитої (1921 -1939 р.р.)

В 1923 р. в с. Шубків на кошти громади збудовано нову школу: довжина – 15 м, ширина – 8 м, висота – 2,8 м, покрита гонтом .

З розповіді Семещука Івана Павловича (учня школи у 1925 р.):

«Вся школа складалася з однієї кімнати, в якій навчались в дві зміни  чотири класи. Спочатку навчання проводив один вчитель Пилип Лугвинський,  пізніше – Гилик В.Ф. В першу зміну навчались учні 1-2 класів, а в другу 3-4 класів. Класна кімната була малою, тісною. Клас освічувався гасовими лампами. Коли батько привів мене в перший клас, то парти для мене не вистачило, тоді вчитель запропонував батькові зробити парту і принести її в школу, втіснивши якось в класній кімнаті».

 В той час клас називали залом. Дисципліна була дуже суворою. Якщо учень провинився, його становили на коліна і ще насипали на підлогу насіння гречки. А якщо учень на уроках був неуважним, не слухав пояснень вчителя або порушував дисципліну, то його били метровою лінійкою.  Шкільної форми не було. Ходили хто в чому. Спочатку писали на дерев’яних табличках грифелями. Пізніше з’явились олівці і чорнило, яке робили з хімічного олівця. Книжок не було.

В 1931 році в Шубківській школі був 1 клас, мова викладання – українська, кількість учнів – 114, вчителів – 4.

З 1923 по 1939 роки директором школи був Пшик Володимир Федорович

З  1924 році в селі  почала працювати ще й школа, яка називалася «Рільнича хмелярська». В ній навчалося 80 учнів . Вчилися тільки хлопці – 2 роки. Школа мала свою землю – 80 гектарів.  Навчання було платне. Вивчали такі предмети: хмелярство, рільництво, скотарство, бджільництво. Учні жили в школі на повному державному утриманні і приходили додому тільки в неділю. Велика увага приділялась практичним заняттям, рівень підготовки був досить високий, більшість випускників після закінчення ставали управителями великих панських маєтків, діяло багато гуртків.

Директором школи був Ліпінський Конрад – поляк.

Вона мала власну парову електростанцію, водопостачання та каналізацію. Крім директора працювало ще 4 вчителі, які жили в будинку поруч.

Друга така школа була в сусідньому селі Горинград. В ній навчалися тільки дівчата.

Ці школи перестали існувати в 1939 році.

 

Період УРСР (1939 – 1991 р.р.)

В 1939 р. в приміщенні Рільничої школи була відкрита шестикласна школа. Школярів значно побільшало, і школа з початкової стала семирічною, першим директором якої був Іщук Лев Пилипович. Весь педколектив складався з 12 вчителів.

Учнів ставало все більше,  вони не могли навчатись навіть у дві зміни, тому у 1940 році розпочато будівництво нової школи.

  Але мрію учнів обірвала війна. Вчителі – чоловіки пішли на фронт. В черні 1941 року в село прийшли фашисти, і в приміщенні школи розмістилась поліція.  Навчалися лише 1-2 класи. Вчителями стали місцеві жителі, які мали семирічну освіту: Світлицька О. П. її брат Теодорович К.П. та Назарчук В.П. Учні писали олівцями на клаптиках паперу та навчались в сільських хатах.

    З 1941р. по травень 1944р. директором школи була Яценко Євдокія Василівна. Умови навчання були дуже важкими: писали діти на газетах і на різних кусочках паперу, лише олівцями або чорнилом з хімічного олівця. В 1944 р. (лютий), коли визволили Шубків, зразу була організована чотирьохрічна школа. Вчителі, які були в 1942-1943 роках, роз’їхалися. Директором школи став Теодорович Костянтин Порфирович. В цьому ж 1944 р. після канікул навесні прислали ще чотири вчителі. В селі була організована семирічна школа. Дітей в класі в середньому було 15-20 чоловік. Школа так і розміщалась в декількох місцях.

   Тяжкими були післявоєнні роки, але вчитись обов’язково потрібно було. Із великими труднощами учні, вчителі, батьки продовжували будівництво нової школи, яке розпочалося ще в 1940 р. Матеріалів для будівництва не було.

    Колишній вчитель фізкультури Пилипенка П.С. залишив спогади про те, як будувалась наша школа. Самі вчителі їздили по будівельні матеріали в Коростятин, теперішня Малинівка Гощанського р-ну, а також і в село  Рисв’янка. Школу зводили всіми силами: батьки учнів відробляли по 7-10 днів на будівництві, працювали учні – старшокласники і вчителі.

    7 листопада 1947 року в школу було проведено електрику. Спортивного залу не було, була лише спортивна кімната

Після війни за парти сіли не тільки учні, а й дорослі. Вони навчались у вечірній школі. В перші післявоєнні роки не було паперу, не було зошитів. Писали на газетах. У класах було 47-50 учнів. Навчались в три зміни. Опалювали школу за допомогою грубок.  В школу стали приїжджати нові вчителі.

У 1950 році школу реорганізовано у восьмирічну.

У 1966 році розпочато і закінчено будівництво нової середньої школи, яку відкрито 1 вересня цього року.

В школі працювало 36 вчителів, учнів навчалося 650-700 учнів, серед них і діти з навколишніх сіл: Радиславки, Нової Українки, Котова, Козлина.

В 1968 р. був перший випуск 10 класу (36 учнів) Шубківської середньої школи. Першим срібним медалістом став Матвійчук Микола Іванович.

В 1972 р. добудовано спортивний зал.

Школа стала активним учасником різних спортивних змагань, районних та обласних конкурсів.

В 1976 р. обладнано перший лінгафонний кабінет.

1978-1980 р.р.   спортивний клас школи  дворазовий переможець Всеукраїнських змагань «Старти надій», що проходили в «Молодій гвардії» та учасник Всесоюзних змагань (6 місце), що проходили в «Артеці».

В школі діє духовий оркестр.

1984-1987 р.р. учні школи – призери республіканських олімпіад з біології , української мови, російської мови, хімії.

В 1988 р. добудоване нове приміщення для навчання учнів 1-4 класів.

Період 1991 – 2010 р.р.

1991-1992 н.р. – учні школи учасники Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури.

1993-1994 н.р. – учні призери обласних змагань ЮІР та санпостів

1993 р. – відкритий  комп’ютерний клас (13 перших комп’ютерів)

1994 р. – колектив школи нагороджений Похвальною грамотою за успіхи у навчально-виховному процесі

1997 р. – Обласний семінар з методики впровадження нових технологій у навчально-виховний процес та нових підходів до аналізу уроку, завідувачів методичними кабінетами району.

1998 -2000 р.р. – Переможці конкурсу підготовки шкіл до нового навчального року.

1998-2001 р.р. – учні-призери районних змагань з волейболу та військово-спортивної гри «Заграва»

1999 р. – Призери огляду учнівської художньої самодіяльності.

1999-2001 н.р. – Учні – дипломанти Всеукраїнських конкурсів охорони природи, дослідницької роботи, Призери обласної і Всеукраїнської олімпіади з трудового навчання.

2001 р. – 130-річчя впровадження освіти у селі Шубків

2001 р. Школа – призер обласного конкурсу художньої самодіяльності працівників освіти.

2003-2009 р.р. – учні-призери обласної олімпіади з біології, трудового навчання, обласних конкурсів  екологічного спрямування та МАН.

2004 р. – обладнано новий комп’ютерний клас (8 комп’ютерів), відкрито музей історії школи

2005 – 2009 р.р. –  учні школи переможці та призери районної Спартакіади школярів.

                            –  І місце в обласному конкурсі «Мій рідний край, моя земля»

2008 р. –  40-річчя  першого випуску Шубківської середньої школи

             – призери обласного огляду художньої самодіяльності працівників освіти

2008-2009 н.р. – школа «Кращий загальноосвітній навчальний заклад району

2009 – школа перейшла на автономне опалення.

2010 р. – у школі відкрито музей історії школи та села Шубків

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень